Buzerace zemědělců zvedne ceny. Ve jménu EU

02.10.2024 4:44 | Komentář

Zemědělcům byrokratické zátěže neubývá, ale naopak. Po dni stráveném prací na poli nebo ve stáji si po večerech budou plnit úkoly, které na ně v podobě nových administrativních povinností hrnou z Bruselu nebo které si na ně vymýšlejí čeští úředníci. Chystá se na ně vykazování uhlíkové stopy a ještě dříve vyplňování formulářů k evropskému nařízení o odlesňování. Nepochybně tak zemědělcům vzrostou náklady. „Konečným důsledkem toho může být růst cen potravin z tohoto administrativního důvodu,“ říká pro ParlamentníListy.cz agrární analytik Petr Havel.

Buzerace zemědělců zvedne ceny. Ve jménu EU
Foto: Archív Františka Mikoláše
Popisek: Krmící se skot na farmě Krhanice zemědělce Františka Mikoláše

Českým farmářům bude dál smutno, neveselo. V období jejich demonstrací a před volbami do Evropského parlamentu jim sice ministerstvo zemědělství slibovalo, že se zasadí o snížení byrokratické zátěže, ale mnohem pravděpodobnější je, že necelý rok do voleb to už Marek Výborný v čele rezortu nějak doklepe, stížnosti farmářů uloží k ledu a spíš své síly napne k záchraně čím dál pošramocenější značky KDU-ČSL. Proto zemědělci už musí počítat s tím, že po dni stráveném prací na poli nebo ve stáji si po večerech budou plnit domácí úkoly, které na ně v podobě nových administrativních povinností hrnou z Bruselu nebo které si na ně vymýšlejí čeští úředníci. Chystá se na ně vykazování uhlíkové stopy a ještě dříve vyplňování formulářů k evropskému nařízení o odlesňování.

Prokazování uhlíkové stopy se jich zatím zdánlivě netýká. „Týká se zejména maloobchodních řetězců, které to ale budou vyžadovat po svých dodavatelích, tedy výrobcích potravin. No a lze celkem s jistotou předpokládat, že výrobci potravin to zase budou chtít po svých dodavatelích surovin, čili po zemědělcích. Takže oficiálně se vykazování uhlíkové stopy zemědělců netýká, ale lze předpokládat, že to po nich bude někdo vyžadovat. Ten tzv. nefinanční reporting budou muset podávat zpočátku jen ty největší společnosti. Na ty menší společnosti bude tohle opatření dopadat až posléze a neví se úplně přesně kdy. Postupně to ale dopadne na všechny zemědělce, i když to bude asi nějakou dobu trvat,“ říká pro ParlamentníListy.cz agrární analytik Petr Havel.

Systém na výkazy o odlesňování není od EU připraven

Poukazuje ale na to, že existuje celá řada jiných povinností, které také souvisejí s uhlíkovou stopou. „To je v současné době ten trochu nešťastný systém prokazování skutečnosti, že při produkci některých surovin, a to už je přímo na zemědělce, nedochází k odlesňování evropských nebo světových lesů. To je povinnost, která by se měla přímo zemědělců – ne všech – týkat už od 1. ledna příštího roku, tedy za tři měsíce. Je samozřejmě velká otázka, nakolik to bude realizovatelné v praxi. V současné době ovšem i kvůli tomu, že odešla stará Evropská komise a nová ještě není schválená, zbývá málo času pro to něco změnit. A tak, přestože není ani metodika Evropské unie, ani nějaký systém, do něhož by měli ti zemědělci hlásit, že jejich produkcí nedochází k odlesňování Evropy, se to celé nejspíš spustí,“ obává se odborník na zemědělství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Samozřejmě, že to dopadne na prvovýrobce,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 02.10.2024 6:54:35
zákon padajícího leyena, přesně tak, jak to bylo s "certifikáty kvality" ISO 9001 a 14 001, nejdřív je Unie vyžadovala po automobilovém průmyslu. Ti požadavek přenesli na dodavatele komponentů, ti na válcovny a slévárny a skončilo to na šrotištích, kdy požadovaly slévárny ISO po dodavatelích železného šrotu, což byl pro tyto těžce pracující, ale tak nějak méně administrativně schopné lidi těžký oříšek. Kamarád se tím slušně živil. Ovšem najít interního, firemního auditora pro ISO byl kumšt, obzvlášť na šrotištích českou "menšinou" provozovaných. Všechno se zvládlo, protože všechno tohle je jedna velká lež a blbý výmysl šílených ouřadů v Bruseli. Tohle nebude jiné. Chudáci zemědělci. A Výborný jim nepomůže, nemá na ně čas, konsoliduje KDU-ČSL, na ministerskou práci nemá čas. Možná je to tak lepší.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …